نور اسلام

و جن و انس را نیافریدم جز براى آنکه مرا بپرستند

نور اسلام

و جن و انس را نیافریدم جز براى آنکه مرا بپرستند


و پند ده که مؤمنان را پند سود بخشد (55)
و جن و انس را نیافریدم جز براى آنکه مرا بپرستند (56)
از آنان هیچ روزیى نمى‏خواهم و نمى‏خواهم که مرا خوراک دهند (57)
خداست که خود روزى بخش نیرومند استوار است (58)سوره(51)

طبقه بندی موضوعی

۲ مطلب در فروردين ۱۳۹۶ ثبت شده است

1-رها شدن از ولایت طاغوت

در سوره مبارکه مائده آیه 51 داریم که : «یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا»؛ اى کسانیکه ایمان آورده‏اید، «لا تَتَّخِذُوا الْیَهُودَ وَ النَّصارى أَوْلِیاءَ»؛ یهود و نصارى را (یهودیان و مسیحیان را) اولیاء خود نگیرید. اولیاء جمع ولى است؛ ولى از ولایت است، ولایت یعنى پیوستگى، ولى یعنى پیوسته و پیوندزده، یهود و نصارى را پیوستگان با خود نگیرید و انتخاب نکنید «بَعْضُهُمْ أَوْلِیاءُ بَعْضٍ»؛ آنها بعضى اولیاء و بهم پیوستگان بعضى دیگر هستند. نگاه نکنید که بلوکهایشان از همدیگر جداست در معنى قرآن براى ضدیت با اصالتهاى شما همه یک جبهه هستند، «بَعْضُهُمْ أَوْلِیاءُ بَعْضٍ»؛ بعضى هم جبهه دیگر هستند. «وَ مَنْ یَتَوَلَّهُمْ مِنْکُمْ»؛ هرکس از شما که باآنها تولى کند. تولى یعنى ولایت را پذیرفتن (از باب تفعل)، و خودش را با آنها پیوند زند و مرتبط کند، «فَإِنَّهُ مِنْهُمْ»؛ بى گمان او خود از آنان است، «إِنَّ اللَّهَ لا یَهْدِى الْقَوْمَ الظَّالِمینَ»؛ و خدا مردمان ستمگر را هدایت نخواهد کرد.

توجه شود که منظور از پیوستگی و پذیرفتن ولایت غیر مسلمان دنباله رو شدن و مطیع شدن است . وگرنه هیچ کس نمیگوید مسلمانان با دیگر کشورها و دولتهایی که مسلمان نیستند ارتباط نداشته باشد .

 با توجه به آیه فوق و آیات دیگری که در باب نپذیرفتن ولایت طاغوت وجود دارند ضرورت هجرت و نبودن در زیر حکومت غیر الله هویدا میشود .

در آیه بعدی از همین سوره مبارکه مائده خداوند میفرماید : «فَتَرَى الَّذینَ فى قُلُوبِهِمْ مَرَضٌ»؛ آن کسانیکه در دلهایشان بیمارى است (بیماردلان)، آنها را مى‏بینى «یُسارِعُونَ فیهِمْ»؛ در میان جبهه دشمنان دین مى‏شتابند؛ و در شتافتن به عمق جبهه آنها قناعت نمیکنند و اگر بپرسى چرا اینقدر با دشمن دین و باکسى که مى‏دانى ضد دین است مى‏سازى و چرا با آنها ضدیت که نمى‏کنى هیچ، دوستى هم بخرج مى‏دهى در جوابت چنین گوید:

«یَقُولُونَ نَخْشى أَنْ تُصیبَنا دائِرَهٌ»؛ مى‏گویند: مى‏ترسیم برایمان دردسرى درست شود و مى‏ترسیم اسباب زحمتى برایمان درست شود. ببینید چه کلمات آشنایى است !

خدا در جواب اینها مى‏فرماید: «فَعَسَى اللَّهُ أَنْ یَأْتِىَ بِالْفَتْحِ أَوْ أَمْرٍ مِنْ عِنْدِهِ»؛ امید است که خدا پیروزى رانصیب جبهه مؤمن کند و وقتى این اتفاق میوفتد ، «فَیُصْبِحُوا عَلى ما أَسَرُّوا فى أَنْفُسِهِمْ نادِمینَ»؛ آن‏وقت این بدبخت هائى که با آنها ساخته بودند پشیمان شوند. رو سیاه شوند، بگویند دیدى چه غلطى کردیم ؟ اگر مى‏دانستیم که جبهه مؤمن اینطور پیروزمند و نیرومند خواهد شد بادشمن دین و دشمن خدانمى‏ساختیم، خودمان را بى آبرو نمى‏کردیم

 

خب تا اینجا ویژگی فرد ولایت پذیر در حوزه ارتباطات خارجی بیان شد ولی در ارتباطات داخلی یک حزب اللهی چگونه است ؟

 

۲- پیوسته بودن امت مسلمان

در آیه بعدی از سوره مبارکه مائده (آیه 53) میفرماید : «یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا» اى کسانى که ایمان آوردید، «مَنْ یَرْتَدَّ مِنْکُمْ عَنْ دینِهِ» اگر شما از دین خود بازگردید؛ اگر این بار رسالت و مسئولیتى را که با ایمان به خدا پذیرفته بودید، از دوشتان به زمین بگذارید و آن را به سر منزل نرسانید، خیال نکنید که این بار به منزل نخواهد رسید- که این تصوّر باطلى خواهد بود- بلکه این افتخار نصیب جمعیتى دیگرى خواهد شد که این بار را بمنزل برساند؛ «من یرتد منکم عن دینه» هرکه از شما از دین خود باز گردد و مرتد شود، «فَسَوْفَ یَأْتِى اللَّهُ بِقَوْمٍ یُحِبُّهُمْ» یعنی خداى متعال جمعیتى را پدید خواهد آورد که خود خدا آنها را دوست مى‏دارد، «وَ یُحِبُّونَهُ»؛ آنها هم خدا را دوست دارند.

آیا ما جزو آنهائى هستیم که خدا را دوست دارند؟

 آیا اینکه گاهى اوقات کلماتى مى‏گوئیم که دوست داشتن خدا از آن بر مى‏آید، دلیل براین موضوع هست که ما خدا را دوست داریم؟

حال نکته اینجاست که این افراد که خدا را دوست دارند و خدا هم متقابلا ایشان را دوست دارد کیانند و چطور انسانهایی هستند؟ پاسخ در ادامه آیه هست :

الف - «أَذِلَّهٍ عَلَى الْمُؤْمِنینَ» در مقابل مؤمنان فروتن هستند. این نشانه، کمال رابطه و پیوند صمیمانه با مؤمنین است و در مقابل این توده مسلمان، هیچ‏گونه نخوت و غرور و هیچ‏گونه توقع زیادى و داعیه بى‏خودى و پوچى در آنها وجود ندارد. خود را در مقابل مؤمنان به خدا فروتن و کوچک مى‏کنند.

ب - «أَعِزَّهٍ عَلَى الْکافِرینَ»؛ در مقابل کافران و دشمنان دین و مخالفان دین و مخالفان قرآن تأثیرناپذیر و سربلند هستند؛ یعنى حصارى از فکر اسلامى در خود پیچیده و کشیده که هیچ نفوذى از آنها نپذیرند.

ج - «یُجاهِدُونَ فى سَبیلِ اللَّهِ»؛ خاصیت دیگرشان این است که بى‏امان و بدون قید و شرط در راه خدا جهاد و مجاهدت مى‏کنند؛ همچنان‏که در آیه هست:

«وَ لا یَخافُونَ لَوْمَهَ لائِمٍ» (این یک قسمت شرح حال بسیاری از عزیزان حزب اللهی واقعی زمان امروز ماست – جدا توجه کنید)  از ملامت هیچ ملامت‏گرى هم نمى‏هراسند و نمى‏ترسند.

 «ذلِکَ فَضْلُ اللَّهِ‏ یُؤْتیهِ مَنْ یَشاءُ»؛ این فضل و لطف و تفضّل خداست که به هر که خواهد مى‏دهد، «وَ اللَّهُ واسِعٌ عَلیمٌ»که خدا گشوده دست و داناست.

حالا باید دید اگر ولایت را رعایت کردیم چه مى‏شود ؟ اثرى هم براى ما دارد؟

پس به سه بعد ولایت اشاره شد که عبارتند از :

 • حفظ پیوندهاى داخلى
 • قطع پیوند و وابستگى به قطب‏هاى متضادّ خارجى
 • حفظ ارتباط دائمى و عمیق با قلب پیکر اسلامى و قلب امّت اسلامى- یعنى امام و رهبر

حالا اگر این سه بُعد را رعایت کردیم، چه خواهد شد؟ قرآن در آیه بعد (آیه 56 از سوره مبارکه مائده )جواب مى‏دهد:

«وَ مَنْ یَتَوَلَّ اللَّهَ وَ رَسُولَهُ وَ الَّذینَ آمَنُوا فَإِنَّ حِزْبَ اللَّهِ هُمُ الْغالِبُونَ»

کسى که قبول ولایت خدا و رسولش و یا کسانى که ایمان آورده‏اند را بکند و این پیوند را مراعات و حفظ کند، اینها غالب و پیروزمندند و از همه پیروزتر، همین‏ها هستند و این‏ها هستند که بر همه‏ى جناح‏هاى دیگر غلبه خواهند داشت‏.

۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۴ فروردين ۹۶ ، ۱۴:۵۵
عباس اصلانی

خداوند درهای آسمان و زمین را به روی اهل تقوا باز می‌کند

 • امیرالمؤمنین (ع) می فرمایند: اگر آسمان و زمین درهاى خود را به روى بنده‏اى ببندند و او تقوای الهی پیشه کند، خداوند راه نجاتى از میان آن دو براى او خواهد گشود. «وَ لَوْ أَنَّ السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرَضِینَ کَانَتَا عَلَى‏ عَبْدٍ رَتْقاً ثُمَّ اتَّقَى اللَّهَ لَجَعَلَ اللَّهُ لَهُ مِنْهُمَا مَخْرَجاً»(نهج البلاغه/خطبۀ 130) اگر ما برای باز شدن درهای بسته و رفع گرفتاری‌ها به جای هر راه حل دیگری، فقط تقوا داشته باشیم و از رابطۀ خود با خداوند، مراقبت کنیم، خواهیم دید که چگونه امور ما اصلاح خواهد شد.
 • در مورد جامعه نیز همین‌طور است. برای جامعه‌ای که تقوا پیشه‌ ‌کند، درهای آسمان و زمین به روی آن جامعه باز خواهد شد. «وَ لَوْ أَنَّ أَهْلَ الْقُرى‏ آمَنُوا وَ اتَّقَوْا لَفَتَحْنا عَلَیْهِمْ بَرَکاتٍ مِنَ السَّماءِ وَ الْأَرْض»(اعراف 96)البته در مورد جامعه لازم نیست حتماً تمام اهل آن متقی باشند، بلکه اگر گروهی از آنها نیز تقوا داشته باشند، خداوند برکات خود را بر آن جامعه نازل خواهد کرد.

چرا برنامۀ عملی برای تقوا و حفظ رابطۀ با خداوند، باید به دستور خداوند باشد نه به تشخیص ما

 • چرا اعمالی که برای تقوا و حفظ رابطۀ با خداوند انجام می‌دهیم باید دستور خداوند باشد و چرا نباید این اعمال به تشخیص و یا به میل خودمان انتخاب شوند؟ چون تأثیر عمل به قدری در روح انسان عمیق است و روح انسان آن‌قدر پیچیده و با عظمت است که هیچ‌کس غیر از خداوند شایستگی دادن نسخۀ عملی به انسان را ندارد. روح انسان در مقایسه با جسم انسان به مراتب پیچیده‌تر است.
 • پزشکان هنوز به درک تمام زوایای پیچیدۀ جسم انسان نرسیده‌اند؛ هر روز به مطلب جدیدی می‌رسند و هر روز نسخه‌های جدیدی برای بیماران می‌پیچند و نسخه‌های قبلی را باطل می‌کنند. با این وجود چطور می‌توان انتظار داشت که دانشمندان علوم انسانی بدون بدون توجه به دستورات عملی خداوند، توانایی دادن نسخه‌های عملی برای روح انسان را داشته باشند؟ روح باعظمتی که هنوز بسیاری از زوایای پنهان او شناخته نشده است.
 • حقوق‌دان‌ها با تمام احترامی که برای آنها قائل هستیم باید در تدوین قوانین بسیار دقت کنند تا این قوانین خارج از محدودۀ دین و دستورات الهی نباشد. نسخه نوشتن برای رفتار انسان‌ها بسیار دشوارتر از نسخه نوشتن برای جسم انسان است و لذا تدوین قوانینی که با روح قوانین الهی مغایرت دارد باید مطلقاً ممنوع باشد. چرا که این قوانین آسیب‌هایی به روح فرد و جامعه وارد خواهد کرد که ممکن است از دید ما مخفی باشد. البته منظور ما این نیست که عقل را تعطیل کنیم، بلکه ما با عقل خود به اینجا رسیده‌ایم که در زمینۀ دادن برنامۀ عملی به انسان و طراحیِ نظام حقوقی برای بشر، عقل انسان بسیار ناتوان است.

زمان آن رسیده است که همۀ عالم بشریت از فقه و برنامۀ عملی اسلام بهره‌مند شوند

 • اینکه اسلام حق طلاق را به مرد داده است حکمت و دلایل انسان شناسانۀ عمیقی دارد ولی ما بدون درک حکمت این دستور، به بهانه‌هایی می‌آییم و حق طلاق را برای زن هم قائل می‌شویم و نمی‌دانیم مرتکب چه خطایی شده‌ایم و این تغییر حکم، چه عواقبی در خانواده‌ها و جامعه خواهد داشت. پزشکان در مورد جسم انسان هنوز ابهامات زیادی دارند و برخی یافته‌های جدید باعث شده که شیوه‌های درمانی گذشته نقض شود، آن وقت بعضی‌ها خیلی راحت به خودشان اجازه می‌دهند، بدون توجه به احکام الهی، برای روح انسان نسخه بپیچند و برای رفتار انسان‌ها برنامۀ عملی و حکم حقوقی صادر کنند.
 • کسی که می‌گوید من توانایی طراحی نظام حقوقی و برنامۀ عملی برای انسان‌ها را دارم و نیازی به برنامۀ الهی نیست، باید در عقل او شک کرد. همین فرد، وقتی بیمار می‌شود و به پزشک مراجعه می‌کند برای 7 سال درسی که آن پزشک خوانده ارزش قائل است و دستور پزشک را قبول می‌کند، اما برای خداوندی خدا ارزش قائل نیست و قبول ندارد که برنامۀ عملی و نسخۀ روح را باید مطلقاً از خداوند دریافت کرد. البته مشکل چنین کسانی را باید در جای دیگری جستجو کرد، ریشۀ این حرف‌ها در تکبّر آنهاست.
 • آن زمانی که فقه اسلام و برنامۀ عملی خداوند منحصر به یک قشر خاص یعنی طلبه‌ها و برخی خانواده‌های مذهبی می‌شد، گذشته است؛ الان زمان آن رسیده است که همۀ عالم بشریت از فقه و برنامۀ عملی اسلام بهره‌مند شوند.

رابطۀ ما با خداوند رابطۀ عبد و مولاست و تقوا باید براساس امر مولا باشد

 • رابطۀ ما با خداوند از نوع رابطۀ یک عبد با مولا و صاحب خویش است و این رابطه هم اقتضائات خاص خود را دارد. اقتضای رابطۀ عبد با مولا این است که مولا دستور بدهد و عبد اجرا کند. رابطۀ عبد و مولا اقتضا نمی‌کند که عبد به تشخیص و به صلاح‌دید خودش یک اعمالی را برای مولای خود انجام دهد. با اینکه خداوند این همه در قرآن از جایگاه «رب» سخن گفته است و ما را «عبد» خطاب کرده است اما هنوز برای بعضی‌ها موضوع جانیافتاده است. «یا أَیُّهَا النَّاسُ اعْبُدُوا رَبَّکُمُ الَّذی خَلَقَکُم»(بقره/21)

هر کار خوبی که انسان انجام دهد اگر برای تقویت رابطۀ خود با مولای خود نباشد، یعنی از روی تقوا نباشد، بی‌فایده است

 • هر کار خوبی که انسان انجام دهد اگر برای تقویت رابطۀ خود با مولای خود نباشد، یعنی از روی تقوا نباشد، بی‌فایده است و هیچ ارزشی ندارد. و هر عملی که از روی تقوا باشد یعنی برای حفظ رابطه با خداوند باشد، حتماً فایده دارد و حتماً مورد قبول درگاه خداوند قرار می‌گیرد هرچند این عمل به ظاهر کم و کوچک باشد. چرا که امیرالمؤمنین(ع) می‌فرمایند: « لَا یَقِلُّ عَمَلٌ‏ مَعَ تَقْوَى وَ کَیْفَ‏ یَقِلُّ مَا یُتَقَبَّلُ‏؛ هیچ عملى با تقوا اندک نیست، چگونه اندک باشد چیزى که پذیرفته مى شود!»(کافی/2/ 75)
۰ نظر موافقین ۰ مخالفین ۰ ۰۱ فروردين ۹۶ ، ۱۹:۵۳
عباس اصلانی